
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3.1 mm |
| Width | 1.7 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 1.3 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Manufacturer Package Identifier | SOT26 (SC74R) |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Min Input Voltage | 4.75 V |
| Output Current | 1.2 A |
| Output Voltage | 15 V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 1.2 A |
| Synchronous Rectifier | No |
| Output Configuration | Positive |
| Switching Frequency | 1.4 MHz |
| Max Input Voltage | 24 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 90 % |
| Min Output Voltage | 810 mV |
| Max Output Voltage | 15 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Quiescent Current | 400 µA |
| Topology | Buck |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Function | Step-Down |
Stock: 1326
Distributors
pcbx
Unit Price$0.27917
Ext.Price$0.27917
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.27917 | $0.27917 |
| 10 | $0.24757 | $2.47570 |
| 50 | $0.21955 | $10.97750 |
| 100 | $0.18965 | $18.96500 |
| 500 | $0.16383 | $81.91500 |
| 1000 | $0.15632 | $156.32000 |
| 3000 | $0.14916 | $447.48000 |
| 5000 | $0.14053 | $702.65000 |
